Evenimente


Februarie

-        Concurs de vin de la Foeni;

-        Balul căsătoriţilor de la Sanislău;

 

Martie

-        Festivalul Pălincii de la Bixad;

-        15 martie - Comemorarea poetului Gellert Sandor, Micula;

 

Aprilie

-        Festivalul Romilor Satu Mare;

-        Zilele culturale germane;

 

Mai

-        „Sâmbra Oilor" - prima duminică a lunii mai;

-        Zilele oraşului Satu Mare, ultimul sfârșit de săptămână din luna mai;

-        Festivalul Cultural Internaţional „Fără bariere";

-        Sărbătoarea Căpşunului în Halmeu - ultimul sfârşit de săptămână a lunii mai;

-        Festivalul Internațional al Pălincii - Satu Mare;

-        Sărbătoarea "Părului Pădureţ" - 7 mai, Săcășeni;

-        Volkes Fest - Festival folcloric - 15 mai, Urziceni;

 

Iunie

-        Festivalul Cultural Samfest - festival de muzică folk, rock şi jazz, Satu Mare;

-        Festivalul interjudeţean de muzică folk "Azur",Tașnad;

-        Ziua comunei Botiz - ultima zi a lunii iunie;

-        Ziua comunei Foeni;

 

Iulie

-        31 iulie - Sărbătoarea Secerişului de la Ghenci;

-        Festivalul "Lapfesztival" Căpleni - prima sâmbătă a lunii iulie;

-        Ziua comunei Medieșu Aurit;

-        Ziua comunei Moftinu Mic - ultima zi de duminică din luna iulie;

-        Comemorarea scriitorului Taras Sevcenko, Micula;

-        Chirbai la Santău - ultima duminica din iulie;

-        31 iulie - ziua comunei Urziceni;

 

August

-        Ziua Oraşului Ardud, 15 august;

-        Ziua Orașului Carei;

-        Ziua oraşului Negreşti Oaş;

-        Festivalul berzelor de la Andrid;

-        Zilele Maghiare Partium - Satu Mare, a doua parte a lunii august;

-        Concursul de atelaje de la Foeni;

-        Prima duminică din august- ziua comunei Hodod;

-        Ziua Şvabilor - prima duminică din luna august, Moftinu Mare;

-        Ziua comunei Petresti - prima sâmbătă a lunii august;

-        Ziua comunei Pișcolt - ultima duminica din august;

-        Ziua comunei Sanislău;

-        5 august - comemorarea poetului Kolcsey Ferenc, Săuca;

-        Prima duminică din luna august - ziua comunei Tiream;

-        Ziua comunei Turț - prima duminică după data de 15 a lunii august;

 

Septembrie

-        Balul strugurilor de la Beltiug;

-        Festivalul Folcloric al Minorităţilor de la Bogdand;

-        Serbările Comunei Apa;

-        Balul strugurilor de la Foeni;

-        Ziua comunei Căuaş (se sărbătoreşte în prima sâmbătă din luna septembrie);

-        Sărbătoarea Magiunului - 8 septembrie Săcășeni;

-        Balul strugurilor de la Urziceni;

 

 

Octombrie

-        Vânătoarea cu copoi de la Mărtineşti;

-        Zilele Muzicale Sătmărene;

-        Zilele Culturale Poesis;

-        09 octobrie - Sărbătoarea Strugurilor de la Ghenci;

-        Balul strugurilor de la Căpleni - prima duminică a lunii octombrie;

-        Ultima duminică din octombrie - ziua recoltei strugurilor, sărbătoare religioasă - Orașu Nou Vii;

-        8 septembrie - Hramul Bisericii Ortodoxe "Naşterea Maicii Domnului"şi ziua comunei Gherța Mică;

-        Balul strugurilor - octombrie Sanislău;

-        Octombrie - balul strugurilor Tiream;

 

Noiembrie

-        20 noiembrie - aniversarea naşterii poetului Ady Endre;

-        Ziua fanfarei de la Căpleni - din data de 22 noiembrie;

-        Prima duminică din noiembrie - ziua recoltei strugurilor (sărbătoare religioasă) Remetea Oaș;

-        Balul Recoltei - 12 noiembrie Săcășeni;

 

Decembrie

-        "Datini si obiceiuri de crăciun" Negrești-Oaș - 27 decembrie;

-        Concert de colinde, Micula;

-        Concert de Crăciun - 26 decembrie, Urziceni;

-        Concert de colinde - Sanislău;

 

 

-        „Buna Vestire" - vernisajul anual a pictorilor din zona Oaşului;

-        Târgul din Beltiug, lunar.

 

Harta
Proiect finantat
Galerie Foto